Administrace

Tvorba stránek a navigace webu

Vytvářet si vlastní stránky a podstránky, vkládat je do navigace a postavit si tak vlastní web zvládnete hravě.

24. 01. 2023 | Vít Kašpar

Background image

Postavit si strukturu vlastního webu na CMS Strapi není nikterak složité. Každá stránka se skládá z několika částí (více o blocích ze dozvíte v samostatném článku) a nastavení prolinkování stránek mezi sebou z obsahu a nebo navigace webu.

Vytvoření nové stránky

Tvorba stránek se provádí v modulu Stránky, kde naleznete seznam již existujících stránek, kam standardně patří hlavní stránka, stránka pro 404 (stránka nenalezena), 500 (chybová stárnka) nebo stránka kontaktu.

Strapi - modul pro správu stránek

Strapi - modul pro správu stránek

Každá stránka se skládá z několika částí, kam patří:

  • Název a META nastavení stránky - individuální nastavení pro každou stránku.
  • Navigace stránky - dané nastavením webu a navigace.
  • Obsah stránky složený z bloků - individuální pro každou podstránku (složené z dostupných bloků)
  • Zápatí stránky - dané pevně nastavením webu.

Jakmile si připravíte konkrétní podstránku složenou z bloků a nastavíte META informace, tak je potřeba stránku uložit a následně publikovat a tím jí zpřístupnit návštěvníkům webu. Dokud není stránka publikovaná, je vidět pouze v náhledovém zobrazení.

Strapi - uložení stránky a publikace

Strapi - uložení stránky a publikace

Po publikaci stránky můžete přistoupit k tvorbě navigace webu a to jak hlavní, tak subnavigace pro její jednotlivé položky.

Nastavení navigace webu

Navigace, nebo-li menu, webu je zásadní pro pohyb a orientaci návštěvníka napříč všemi stránkami. Nastavení jako takové se provádí v modulu Navigace.

Strapi - nastavení navigace webu

Strapi - nastavení navigace webu

Stránka s přehledem všech hlavních navigací i subnavigací je obdobná, jako v případě výpisu stránek. Doporučujeme si dobře pojmenovat všechny navigace přehledně, aby jste neměli problém je následně přiřadit nadřazené položce.

Jednotlivé položky navigace lze řadit a měnit tak jejich pořadí. V případě subnavigace lze jednotlivým položkám přiřadit také ikonu (výběrem z nabídky dostupných ikon). Dbejte ale na rozumnou délku navigací, aby se položky vešli na stránku všechny. 

V rámci položek můžete nastavit jak interní odkazy (výběrem z palety existujících a publikovaných stránek), tak externí URL odkaz vč. možnosti otevření v novém okně (např. odkaz na rezervační systém apod...)

Stejně tak myslete na zobrazení na mobilních zařízení, které jsou taktéž omezené svými rozměry.

Background image

Doporučujeme k přečtení

Přečtěte si i další články, nebo znalostní bázi se základními informacemi na správu a údržbu vašeho webu.

Zpět do znalostní báze